Miejsce zamieszkania dziecka przy ojcu. Orzeczenie rozwodowe dla wielu osób jest początkiem ich nowego życia. Rozwód kończy dotychczasowe małżeństwo, ale sąd wydając orzeczenie rozwodu, może ustanowić nowe relacje między byłymi małżonkami. W orzeczeniu rozwodowym zawarte mogą być też kwestie wspólnego majątku, władzy rodzicielskiej, obowiązku alimentacyjnego. Czasami wyrok sądowy zawiera uregulowanie kwestii miejsca zamieszkania i pobytu dziecka, nie jest to obowiązkiem sądu, jednak takie regulacje pojawiają się coraz częściej przy rozwodach i separacjach.
Czym jest miejsce pobytu a czym jest miejsce zamieszkania?
Władza rodzicielska przysługuje rodzicom, gdy żaden z rodziców nie ma ograniczonej władzy rodzicielskiej ani nie jest jej pozbawiony, to wspólnie decydują o miejscu pobytu dziecka. Miejsce pobytu jest to miejsce, gdzie faktycznie przebywa dziecko, jest to konkretny adres.
Art. 26 § 2 Kodeksu cywilnego: Jeżeli władza rodzicielska przysługuje na równi obojgu rodzicom mającym osobne miejsce zamieszkania, miejsce zamieszkania dziecka jest u tego z rodziców, u którego dziecko stale przebywa. Jeżeli dziecko nie przebywa stale u żadnego z rodziców, jego miejsce zamieszkania określa sąd opiekuńczy.
Oznacza to, że miejscem zamieszkania jest konkretny adres, który jest uzależniony od miejsca przebywania rodziców. Miejsce zamieszkania dziecka jest łatwe do określenia w przypadku rodziców zamieszkujących razem lub gdy jeden z rodziców jest pozbawiony władzy rodzicielskiej. Po rozwodzie najczęściej jednak małżonkowie zamieszkują oddzielnie i gdy oboje mają władzę rodzicielską sytuacja się komplikuje. Czasami o miejscu zamieszkania dziecka zdecydować musi sąd.
Decyzja sądu o miejscu zamieszkania dziecka
W pewnych okolicznościach sąd opiekuńczy decyduje o miejscu zamieszkania dziecka. Nastąpić to może na wniosek, w sytuacji gdy rodzice mają pełne prawa rodzicielskie, jednak chcą by każdorazowe miejsce zamieszkania jednego z rodziców, było miejscem zamieszkania dziecka.
Miejsce zamieszkania dziecka przy ojcu
Po złożeniu przez rodzica wniosku do sądu opiekuńczego w sprawie ustalenia miejsca zamieszkania dziecka, sąd podejmuje decyzję, kierując się przede wszystkim dobrem dziecka. Ojciec, który chce uzyskać decyzję sądu o tym, że dziecko będzie mieszkać z nim, zanim złoży wniosek powinien się do tego przygotować. Rodzic musi wykazać, że jego warunki mieszkaniowe będą odpowiednie do dziecka i dostosowane do jego wieku. Ojciec składający wniosek do sądu może załączyć do niego zdjęcia przedstawiające wyposażenie pokoju (biurko, miejsce do wypoczynku dziecka), zabezpieczenia elementów niebezpiecznych (bramki przy schodach, osłony gniazdek elektrycznych). Starając się o ustalenie miejsca zamieszkania dziecka, należy zaprezentować się przed sądem jako odpowiedzialny rodzic. Często ojcowie muszą wykazać się sporą determinacją, by uzyskać odpowiednie rozstrzygnięcie sądowe.
Sytuacja ojców w sądach rodzinnych
Panuje przekonanie, że sądy rodzinne i opiekuńcze dyskryminują ojców. Taka sytuacja być może rzeczywiście miała miejsce kilkanaście lat temu, jednak obecnie sądy są bardziej wyczulone na prawa ojców i dyskryminacja mężczyzn zdarza się rzadziej. Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej przy ustaleniu kontaktów z dzieckiem zachęcamy do kontaktu z Nami Adwokat kontakty z dzieckiem