Jazda po alkoholu

Jazda po alkoholu

Jazda po alkoholu słusznie podlega tak wysokim karom, jest to związane z nieodpowiedzialną decyzją, która może mieć wpływ na życie innych kierujących na drodze. Dlatego gorąco apeluję do wszystkich kierowców o trzeźwość podczas prowadzenia auta. Powinniśmy wiedzieć że czasem zdarzają się pozwy sądowe z bardzo naciągniętymi zarzutami, dlatego po zatrzymaniu za jazdę po pijanemu doradzamy jak najszybszy kontakt z naszą kancelarią prawną. Pozew sądowy z artykułu 178a kk nie musi rujnować Ci życia. Daj sobie pomóc.

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu.

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości niesie za sobą poważne konsekwencję karne. Nowa sytuacja stawia nas w konieczności zapoznania się z możliwymi karami. Zaczynają pojawiać się pytania na, które to zrozumiałe szukamy odpowiedzi. Chcemy dowiedzieć się co może nas spotkać i przygotować się na wszystkie możliwe ewentualności. Dlatego poniżej znajdą Państwo przygotowane przez naszych specjalistów odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Jeśli to nie wystarcza zapraszamy do kontaktu telefonicznego.

# Artykuł 178a kk – Co oznacza? Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.

Limity alkoholu we krwi u kierowcy – Polska

Polskie przepisy jasno określają dopuszczalną ilość alkoholu we krwi. Jazdę pod wpływem alkoholu możemy zakwalifikować jako wykroczenie lub przestępstwo. Wszytsko zależy od zawartości alkoholu we krwi, aby dowiedzieć się więcej przeczytaj dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy- Polska

Szukasz skutecznego Adwokata?
+48 577 829 462
Zadzwoń do nas!

Zadzwoń Adwokat - Kontakt

Kary za jazdę pod wpływem alkoholu 2019

Kary za jazdę pod wpływem alkoholu w 2019 zależą od stężenia alkoholu we krwi. W Polsce jazda z zawartością od 0 do 0,19 promila nie jest karana. Natomiast jazda samochodem w kiedy posiadamy 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi popełniamy wykroczenie, grozi nam za to grozi nam areszt lub grzywna nie mniejsza niż 50 zł lecz nie większa jak 5000 zł oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jeśli zostaniesz zatrzymany i zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila, grzywna ustalona proporcjonalnie codo twoich dochodów oraz od 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej. Kolejnym następstwem jazdy po alkoholu będzie zakaz prowadzenia samochodu – min. 2 lata – a także kara pozbawienia wolności – do 2 lat.

Dobrowolne poddanie się karze

Sposobem na złagodzenie konsekwencji karnych związanych z jazdą po alkoholu jest dobrowolne poddanie się karze. Czy to w ogóle ma sens? czy warto skorzystać z tej opcji? Czy dzięki temu rozwiązaniu otrzymamy niższy wymiar kary? Nie zawsze, prokurator prowadzący sprawę może zaproponować mimo wszystko surowy wymiar kary. Kodeks karny już jakiś czas temu wprowadził możliwość  dobrowolnego poddania się karze dla osób zatrzymanych za jazdę po alkoholu. Idea jest prosta, podejrzany dobrowolnie poddaje się karze, teoretycznie otrzymuje niższy wyrok a sprawa zostaje przekazana do sądu, ponownie teoretycznie powijana zakończyć się szybciej. Więcej na ten temat przeczytasz – Dobrowolne poddanie się karze – jazda po alkoholu.

Spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu

Osoba, która spowodowała wypadek pod wpływem alkoholu popełnia przestępstwo z  177 kodeksu karnego. Wiąże się to z poważnymi konsekwencjami karnymi, zależnie od uszczerbku na zdrowiu osoby poszkodowanej. Pozbawienie wolności do lat 3, lub karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Natomiast jeśli sprawdza przestępstwa znajdował się w stanie nietrzeźwości zostanie pozbawiony wolności do wysokości górnej granicy zwiększonej o połowę. Pijany kierowca za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym może trafić do więzienia na 12 lat. To nie koniec konsekwencji jakie może ponieść osoba, która spowodowała wypadek pod wpływem alkoholu. Kierowca może zostać zmuszony do zapłaty odszkodowania lub też zadośćuczynienia osobie poszkodowanej. Następny w kolejce po pieniądze pijanego kierowcy będzie ubezpieczyciel, jeśli ten wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie. Ubezpieczyciel może zwrócić się do sprawcy wypadku o zwrot wypłacanego odszkodowania dla osoby poszkodowanej, tak zwany REGRES. Sprawca wypadku będzie zmuszony do uiszczenia kolejnej opłaty 5 000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym. Więcej na temat przeczytasz na stronie Spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu.

Musisz wiedzieć również o:

Spowodowanie kolizji pod wpływem alkoholu

Zabrane prawo jazdy za alkohol po raz drugi

Call Now Button