Kupno samochodu używanego

Kupno samochodu używanego – 5 porad prawnych 

Kupując używany samochód należy zwrócić uwagę na wiele aspektów – nie tylko tych dotyczących stanu technicznego pojazdu. Kupujący powinien bowiem mieć również odpowiednią świadomość prawną. Na co należy być szczególnie wyczulonym w tym zakresie? Oto kilka porad.

Sprawdź vin

Sprawdź numer VIN

Czym jest numer VIN? Jest to numer identyfikacji pojazdu (potocznie zwany też numerem nadwozia). Jest on „unikatowy” dla każdego pojazdu – nie ma (a raczej nie powinno być) dwóch aut z takim samym numerem VIN. Przed dokonaniem zakupu używanego pojazdu warto sprawdzić, czy jego numer VIN jest identyczny z tym, który został wpisany do dowodu rejestracyjnego pojazdu. Dlaczego to takie ważne? Otóż nierzadko dochodzi do procederu „przebijania” numeru VIN (np. w przypadku, gdy pojazd pochodzi z kradzieży bądź dana osoba chce stworzyć wrażenie, iż pojazd jest nowszy). W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej jest zweryfikować taki numer – np. udając się na komisariat policji.  

Sprawdź dane właściciela

Sprawdź dane właściciela

Należy również sprawdzić, czy osoba sprzedająca auto jest jego faktycznym właścicielem. W tym celu najłatwiej jest zweryfikować zgodność danych widniejących w dowodzie rejestracyjnym z danymi sprzedającego.

Umowa kupna samochodu

Zwróć szczególną uwagę na umowę

Jeśli auto zostało już sprawdzone – kolejnym krokiem jest sporządzenie i podpisanie umowy (jeżeli dokonujemy zakupu od osoby prywatnej). Kupujący powinien dążyć do tego, by w umowie takiej zawrzeć jak najwięcej informacji, na które powoływał się sprzedający (np. w zakresie przebiegu auta, jego bezwypadkowości itd.). Jeżeli sprzedającemu wyraźnie zależy na tym, by jakiś wymagany przez nas aspekt pominąć – powinno to wzmóc naszą czujność. Pod żadnym pozorem nie wolno także zgadzać się na umieszczanie w umowie danych, które nie są prawdziwe (np. sprzedający sugeruje, by zaniżyć wpisaną w umowie faktyczną wartość transakcji i zawrzeć informacje o powypadkowości takiego auta – rzekomo, by kupujący w ten sposób mógł zapłacić niższy podatek od czynności cywilnoprawnych; może to być tylko pozorne działanie na korzyść kupującego – informacje takie mogą później okazać się prawdziwe, co w rezultacie uniemożliwi nabywcy powołanie się na brak wiedzy w zakresie wad pojazdu lub po prostu odzyskanie całej zapłaconej kwoty).

Szukasz skutecznego Adwokata?
+48 577 829 462
Zadzwoń do nas!

Zadzwoń Dane kontaktowe

Odstąpienie od umowy kupna samochodu

Jakie mamy uprawnienia?

Nabywającemu używany samochód od osoby prywatnej przysługują uprawnienia w zakresie dochodzenia swoich roszczeń, w przypadku gdy wyjdą na jaw określone wady związane z zakupionym pojazdem. Nabywca będzie mógł dochodzić roszczeń z tytułu tzw. rękojmi, np. jeżeli zostaną ujawnione takie wady zakupionego pojazdu, które zostały ukryte przez sprzedającego (w momencie zakupu nabywca nie był w stanie ich spostrzec). Najczęściej niestety, sprzedający nie są zbyt chętni, by przychylić się do żądań nabywcy. W razie takich sprzeczności opinii – czasem jedynym rozwiązaniem jest skierowanie sprawy na drogę sądową. Czego może domagać się kupujący z tytułu rękojmi? Może żądać usunięcia wady pojazdu, obniżenia ceny lub też odstąpienia od umowy kupna samochodu i uzyskania zwrotu pieniędzy (osobie nabywającej używany samochód z komisu również przysługują określone uprawnienia, lecz w nieco innym charakterze).

Podatek od zakupu samochodu

Co po zakupie?

Po podpisaniu umowy trzeba jeszcze dopełnić kilku formalności. Składają się na nie m.in.:

– zapłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych; wynosi on 2% wartości rynkowej auta (która zazwyczaj stanowi jego cenę); dotyczy to osób, które zakupiły pojazd od osoby prywatnej; zapłaty należy dokonać w Urzędzie Skarbowym w terminie 14 dni od dnia zakupu auta (jeżeli zaś kupujemy samochód z komisu – w jego cenę jest już wliczony podatek VAT),

– uregulowanie kwestii w zakresie OC oraz badań technicznych pojazdu,

– zarejestrowanie pojazdu w Wydziale Komunikacji (ma się na to 30 dni).

Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now Button