Kara za brak OC

Kara za brak OC, jak uniknąć

Kara za brak OC może nas zaskoczyć swoją wielkością. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem dla posiadaczy pojazdów mechanicznych. Obowiązek ten jest regulowany przez Ustawę z dnia 22 maja 2003 o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Dzięki obowiązkowemu OC osoby poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych mogą uzyskać odszkodowanie. 

Co grozi za brak OC?

Brak ubezpieczenia OC skutkuje karą finansowa, jej wysokość jest uzależniona od wysokości stawki minimalnego wynagrodzenia i od długości okresu przerwy ciągłości ubezpieczenia. Ustawa bowiem przewiduje, że wysokość kary jest wielokrotnością kwoty minimalnego wynagrodzenia w danym roku, oznacza to, że wraz ze wzrostem płacy minimalnej wzrasta wysokość kar za brak ubezpieczenia OC

Tabela kar za brak OC 2019

Poniżej znajduje się tabela, która przedstawia aktualne (XI 2019) stawki za brak ubezpieczenia OC. 

Przerwa w ciągłości ubezpieczenia Samochód osobowy Samochód ciężarowy, ciągnik Motocykl, motorower,quad, przyczepa kempingowa
do 3 dni 900 1350 150
od 4 do 14 dni 2250 3380 380
powyżej 14 dni 4500 6750 750

Kara za brak OC zależy głownie od wielkości przerwy jak i rodzaju pojazdu. Warto zauważyć, że niezależnie czy okres przerwy w ubezpieczeniu wynosi 15 dni lub 10 miesięcy to kara będzie taka sama. Najwięcej za brak ubezpieczenia OC zapłacą posiadacze samochodów ciężarowych i ciągników. 

Jak uniknąć kary za brak OC?

Jeśli dostałeś wezwanie do zapłaty, musisz udowodnić, że obowiązkowe ubezpieczenie OC Cię nie dotyczy, bo np. sprzedałeś swój samochód, samochód został skradziony lub wezwanie jest pomyłką, ponieważ masz opłacone ubezpieczenie OC. 

Jeśli jednak kara za brak OC została nałożona słusznie, nie pozostaje Ci nic innego jak napisać odwołanie od kary. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może zmniejszyć wysokość kary, rozłożyć ją na raty lub całkowicie zrezygnować z kary. Czy każdy kierowca może uniknąć kary za brak OC? Odwołanie może być pozytywnie rozpatrzone, jeśli właściciel pojazdu znajduje się w trudnej sytuacji finansowej lub trudnej sytuacji życiowej. Do odwołania należy dołączyć dokumenty takie jak: informacje o wysokości dochodów na członka rodziny, zaświadczenie z ośrodka pomocy społecznej, zaświadczenie lekarskie lub karta pobytu w szpitalu, zaświadczenie o egzekucji komorniczej, o posiadaniu statusu bezrobotnego, informacje z banku o zadłużeniu.  

Zapomniałem przedłużyć ubezpieczenie OC, co teraz?

Brak ubezpieczenia OC jest najczęściej świadomym działaniem: podpisując umowę na zakup ubezpieczenia i płacąc za tę usługę bez rozłożenia płatności na raty, umowa taka ulega automatycznemu przedłużeniu na kolejny rok, chyba że klient umowę wypowie. Jest to więc świadome działanie. Firmy ubezpieczeniowe z wyprzedzeniem przesyłają klientom informacje o zbliżającym się końcu umowy ubezpieczenia. Jeśli zapomniałeś przedłużyć lub wybrać nową ofertę ubezpieczenia, nie zwlekaj i jak najszybciej podpisz nową umowę ubezpieczeniową lub opłać zaległą składkę. Jeśli zastanawiasz się jak uniknąć kary za brak ciągłości ubezpieczenia to tłumaczenie się zapominalstwem, nie doprowadzi do umorzenia kary. 

brak ubezpieczenia oc

Czy dostanę karę za brak OC przez kilka lat?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma uprawnienia do nakładania kar za brak OC, w roku, w którym wykryto brak ciągłości ubezpieczenia OC. Oznacza to, że nie można być ukaranym za kilkuletni brak ciągłości w ubezpieczeniu OC. 

Kto może skontrolować czy mam ubezpieczenie OC samochodu?

Kontrolę posiadanie przez kierowcę ubezpieczenia OC mogą przeprowadzić m.in.: policja, straż graniczna, służba celna, inspekcja transportu drogowego, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Od czasu funkcjonowania CEPiKu (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców) kontrolę posiadania ubezpiecznia OC mogą przeprowadzić urzędnicy, system pozwala bowiem wykryć zarejestrowany samochód, do którego nie można przyporządkować żadnego ubezpieczenia. 

Kiedy możesz dostać karę za brak OC?

Ubezpieczeniowy System Gwarancyjny korzysta z systemu informatycznego, tzw. wirtualnego policjanta, system ten jest w stanie wykryć nawet dzień przerwy w ciągłości ubezpieczenia OC. Karę za brak OC można dostać zarówno po rutynowej kontroli drogowej, jak i w wyniku działań administracyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button