Zakaz prowadzenia pojazdów

Zakaz prowadzenia pojazdów

Zakaz prowadzenia pojazdów nie jest karą, a środkiem karnym. Sądowy zakaz ten bywa często mylony z decyzją administracyjną o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami.

Często te dwa rozwiązania prawne są stosowanie łącznie, a jedną z przesłanek do wydania przez starostę decyzji o cofnięciu uprawnień jest właśnie wydanie wcześniej przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów. Cofnięcie uprawnień może (ale nie musi) być konsekwencją ukarania kierowcy zakazem prowadzenia pojazdów (więcej na temat cofnięcia uprawnień przeczytasz tu, Grześ w przyszłości tu link).

W jakich przypadkach sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów?

Sytuacje takie opisuje Kodeks karny, art. 42 § 1 brzmi:

Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, w szczególności jeżeli z okoliczności popełnionego przestępstwa wynika, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.

W opisanym przypadku sąd samodzielnie podejmuje decyzje, kieruje się własnym uznaniem i okolicznościami towarzyszącemu zdarzeniu.

W jakich przypadkach sąd musi orzec zakaz prowadzenia pojazdów?

Polskie prawo określa sytuacje, w których sąd bezwzględnie stosuje wobec kierowcy zakaz prowadzenia pojazdów:

Art. 42. § 2. Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa wymienionego w § 1 był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia określonego w art. 173, 174 lub 177.

Podsumowując, obligatoryjnie sąd wyda zakaz prowadzenia pojazdów w przypadkach:

-prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego,

-nieudzielenie przez kierowcę pomocy ofierze wypadku komunikacyjnego, w którym pojazd prowadzony przez tego kierowcę brał udział w tym wypadku.

Szukasz skutecznego Adwokata?
+48 577 829 462
Zadzwoń do nas!

Zadzwoń Adwokat - Kontakt

Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów

Prawo opisuje także sytuacje, w których sąd wydaje dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Art. 42. § 3. Sąd może orzec zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na zawsze, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa określonego w art. 173, którego następstwem jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu albo w czasie popełnienia przestępstwa określonego w art. 177 § 2 był w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia, chyba że zachodzi wyjątkowy wypadek, uzasadniony szczególnymi okolicznościami.

Zakaz prowadzenia pojazdów- postępowanie przed sądem

Zakaz prowadzenia pojazdów najczęściej jest orzekany przy ogłaszaniu wyroku, jako środek karny może być orzeczony obok kary głównej. Czas trwania tego zakazu liczony jest po uprawomocnieniu wyroku, od momentu, kiedy kierowca zwróci dokument.

Jeśli prawo jazdy było odebrane w trakcie postępowania przygotowawczego to od tego momentu będzie liczony czas trwania zakazu prowadzenia pojazdu.

Zakaz prowadzenia pojazdów- adwokat / prawnik

W razie problemów z prawem, po popełnieniu wykroczenia lub przestępstwa drogowego, skontaktuj się z adwokatem jak najszybciej. Nawet jeśli w Twojej sprawie zapadł już wyrok i orzeczony został zakaz prowadzenia pojazdów, warto skorzystać z porady adwokata. Pamiętaj, że prawnik może zaproponować Ci korzystne rozwiązanie, np. wnioskowanie o tzw. alkolocka.

Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now Button