+48 577 829 462

Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w Polsce

DORADZTWO PRAWNE

Polskie prawo karne określa, jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu we krwi. Przepisy mówią o stanie po spożyciu i stanie nietrzeźwości. Każdy z tych stanów opisany jest w przepisach, w kodeksie karnym lub kodeksie wykroczeń. Policja stosuje dwie metody pomiaru ilości alkoholu w organizmie: w wydychanym powietrzu (badanie alkomatem), lub badanie krwi (przeprowadzane w laboratorium, np. wtedy gdy brakuje skali w alkomacie lub gdy kierowca nie chce dobrowolnie poddać się badaniu alkomatem).

Powyżej 0,5 promila- stan nietrzeźwości

Przestępstwo.

Stan nietrzeźwości jest, wtedy gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do, przekraczającego tę wartość lub zawartość alkoholu w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość. Kierowca prowadzący pojazd w takim stanie dopuszcza się przestępstwa.

Stan wskazujący na spożycie alkoholu

Wykroczenie

Jest, wtedy gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila lub obecność alkoholu wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza. Kierujący w takiej sytuacji popełnił wykroczenie.

Zarówno po popełnieniu wykroczenia, jak i przestępstwa kierowcę spotkają dotkliwe konsekwencje, nie warto ryzykować, jeśli piłeś- nie wsiadaj za kółko.  

Szukasz skutecznego Adwokata?

+48 577 829 462

Zadzwoń do nas!


Zadzwoń Dane kontaktowe