Jazda po alkoholu warunkowe umorzenie postępowania

Jazda po alkoholu warunkowe umorzenie postępowania

Jazda po alkoholu warunkowe umorzenie postępowania. Podczas kontroli drogowej, w przypadku stwierdzenia alkoholu w organizmie kierowcy (naruszenie art. 178a kodeksu karnego), standardowo policja proponuje kierowcy dobrowolne poddanie się karze. Wielu kierujących jest przekonanych, że dobrowolne poddanie się karze jest najkorzystniejszych wyjściem z sytuacji. Czy jednak oby na pewno? W tym wpisie omówię rozwiązanie prawne, o którym policja najczęściej nie informuje zatrzymanego za jazdę po alkoholu, czyli warunkowe umorzenie postępowania.

Dobrowolne poddanie się karze a warunkowe umorzenie postępowania

Dobrowolne poddanie się karze jest tak często proponowane kierowcom, gdyż organy ścigania dążą do szybkiego zakończenia danej sprawy. Kierowcy często są przekonani, że w trakcie postępowania sądowego będą surowo potraktowani, a dobrowolne poddanie się karze daje im szansę na wynegocjowanie wymiaru kary. Policja także przekonuje, że w świetle zgromadzonych dowodów (wynik badania alkomatem) kierowca zostanie surowo ukarany (więcej o dobrowolnym poddaniu się karze przeczytasz tu,dobrowolne poddanie się karze).  

Jednak kierowcy często nie są świadomi, że w trakcie postępowania mogą wnioskować o warunkowe umorzenie postępowania. Jakie daje im to korzyści?

Jazda po alkoholu warunkowe umorzenie postępowania

Zalety warunkowego umorzenia postępowania:

-kierowca nie widnieje w rejestrze osób skazanych (w wielu zawodach zaświadczenie o niekaralności jest niezbędne),

-wobec kierowcy nie musi być wydany zakaz prowadzenia pojazdów (w dalszym ciągu będzie mógł kierować pojazdami mechanicznymi) lub zakaz będzie obowiązywał krócej. Przypominam, że jeśli zakaz obowiązuje ponad rok, to kierowca musi zdawać ponownie egzamin na prawo jazdy,

-sąd może orzec niższe świadczenie pieniężne niż 5 tysięcy złotych (świadczenie w takiej kwocie lub wyższe jest obligatoryjnie stosowane wobec kierowców skazanych za jazdę po alkoholu).

Szukasz skutecznego Adwokata?
+48 577 829 462
Zadzwoń do nas!

Zadzwoń Adwokat - Kontakt

Kto może wnioskować o warunkowe umorzenie postępowania?

Teoretycznie każdy może złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania, ale tylko w pewnych okolicznościach sąd się do niego przychyli. Kierowca składający wniosek o umorzenie postępowania ma szanse, jeśli: stężenie alkoholu w jego organizmie było niskie, kierowca wcześniej był osobą niekaraną, i pomimo tego, że kierował pod wpływem alkoholu, to nie stanowił zagrożenia na drodze (droga osiedlowa, niewielki ruch, jazda bez pasażerów itd). Sąd podejmując decyzje będzie brał pod uwagę różne czynniki.

Na jakim etapie postępowania można wnioskować o warunkowe umorzenie postępowania?

Wnioskować najlepiej na etapie postępowania przygotowawczego, w formie pisemnej.

Wniosek z postępowania przygotowawczego trafia do prokuratury, prokurator najczęściej taki wniosek odrzuca, nie należy się jednak tym zrażać, ponieważ nie oznacza to braku możliwości skorzystania z tego rozwiązania. Po odrzuceniu wniosku kierowcy, prokurator kieruje sprawę do sądu (akt oskarżenia), a kierowca dostaje pismo o skierowaniu sprawy do sądu. Po otrzymaniu takiego pisma oskarżony może złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania bezpośrednio do sądu. Oznacza to, że nawet po odrzuceniu wniosku przez prokuraturę, można złożyć ponowny wniosek do sądu.

Ponadto, jeśli kierowca złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się karze, może go wycofać i złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania.

Jak uzasadnić wniosek o warunkowe umorzenie postępowania?

Załącznikami do wniosku powinny być dokumenty, w których świetle kierowca zaprezentuje się jako wzorowy obywatel, któremu tylko raz zdarzyło się zboczyć z drogi prawa. Warto przedstawić zaświadczenie z uczelni (kierowca ma przed sobą świetlaną przyszłość, a wyrok może zniweczyć jego plany), zaświadczenie od organizacji, z którą na przykład kierowca współpracuje (jako wolontariusz prowadzi zajęcia itd). W dużej mierze na podstawie tych dokumentów sąd podejmie decyzje.

Warunkowe umorzenie postępowania- adwokat

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z prawnikiem, który pouczy Cię o przysługujących Ci prawach. W wielu przypadkach pomoc adwokata jest niezbędna. Wniosek o warunkowe umorzenie postępowania jest obarczony ryzykiem, sąd nie zawsze przychyla się do prośby wnioskującego. Adwokat jazda po alkoholu

Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now Button