Jak zrzec się długów po zmarłym? Odrzucenie spadku czy przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza? 1

Jak zrzec się długów po zmarłym? Odrzucenie spadku czy przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza?

Jak zrzec się długów po zmarłym? Odrzucenie spadku czy przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza?
Spadek otwiera się w chwili śmierci spadkodawcy i dokładnie w tym momencie go nabywamy. Nie każdy spadek oznacza odziedziczenie dużej kwoty pieniędzy, domu czy samochodu. Wielu przypadkach okazuje się, że spadkodawca pozostawił po sobie długi. Co mamy zrobić z takim spadkiem?
Ustawa nie przymusza nas do składania żadnego oświadczenia. Jeżeli nic nie zrobimy, oznaczać to będzie, że przekroczyliśmy ustawowy termin na złożenie oświadczenia i z urzędu ustawodawca od października 2015 r. przyjmuje, że przyjęliśmy spadek z dobrodziejstwem inwentarza (art. 1015 § 2 KC). Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza oznacza, że w przypadku gdy spadkodawca pozostawił po sobie długi, które poprzez dziedziczenie obciążają spadkobiercę, długi zostaną spłacone tylko do wysokości otrzymanego spadku. Powoduje to ograniczenie odpowiedzialności za długi spadkowe, jednakże nie w każdym przypadku może to być idealne rozwiązanie. Możemy również przyjąć spadek wprost, co oznacza całkowitą odpowiedzialność za długi naszego spadkodawcy, oznacza to, że nie spłacamy tylko do wysokości tego, co odziedziczyliśmy w spadku, ale jesteśmy zobligowani do pokrycia całości. Wierzyciele mogą się zaspokoić z majątku spadkowego, jak i majątku osobistego. Kolejnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy w spadku są długi, jest odrzucenie spadku. Odrzucając spadek, nie ponosimy odpowiedzialności spadkodawcy za długi spadkowe. Jesteśmy traktowani tak, jakbyśmy nie dożyli otwarcia spadku. Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku możemy złożyć w ciągu sześciu miesięcy od dnia, kiedy dowiedzieliśmy się o tym, że jesteśmy powołani do dziedziczenia. Termin ten z reguły rozpoczyna się od momentu otwarcia spadku, czyli śmierci spadkodawcy.
Podsumowując:
Spadek można przyjąć:
– z dobrodziejstwem inwentarza co oznacza pokrycie długów spadkowych do wysokości otrzymanego spadku.
-wprost, czyli odpowiadamy za długi spadkowe całym majątkiem spadkowym, jak i osobistym.
Spadek można odrzucić, w efekcie nie odpowiadamy za długi spadkowe.
Termin do złożenia wymienionych w powyższym tekście oświadczeń wynosi sześć miesięcy.
Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zrozumieć jakie konsekwencje niesie za sobą: odrzucenie spadku lub przyjęcie wprost, lub z dobrodziejstwem inwentarza.

Jeżeli masz pytania to zapraszam Cię do pozostawienia wiadomości w komentarzu.

 

Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now Button