Jak przygotować się do rozprawy? Jazda po alkoholu 1

Jak przygotować się do rozprawy? Jazda po alkoholu

O tym, że jazda po alkoholu stanowi w naszym kraju poważny problem, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Przedstawiając to zagadnienie obrazowo – jak wynika ze statystyk policyjnych – w 2018 roku badaniu na zawartość alkoholu zostało poddanych ponad 16 milionów kierujących. Oczywiście nie oznacza to, że każda z tych osób kierowała „na podwójnym gazie”. Ile więc wyniosła wówczas liczba „pijanych” kierujących? Takich osób zatrzymano ponad 104 tysiące. Warto jest więc znać odpowiedź na pytanie: „Jak przygotować się do rozprawy – Jazda po alkoholu?”.

Zachowaj spokój

Zwróć uwagę na wszystkie kwestie dotyczące zdarzenia z Twoim udziałem. Po pierwsze, jeżeli zostaniesz „przyłapany” na jeździe po alkoholu, nie stawiaj żadnego oporu podczas badania alkomatem. Z pewnością jest to sytuacja stresowa dla każdego kierowcy, jednak podniesiony ton, czy co gorsza, agresywne zachowanie – wszystko to na pewno nie będzie odebrane dobrze, ani przez funkcjonariuszy, ani później w Sądzie. Ważne jest wykazanie wówczas opanowania i niezależnie od wyników badania – „trzeźwości umysłu”. Ta sama wskazówka dotyczy zachowania podczas rozprawy w Sądzie. Zrób wszystko, by udowodnić, iż nie masz żadnego problemu z opanowaniem nerwów (jednak pamiętaj, iż postawa zbytniej obojętności czy bierności również nie jest wskazana).

Szukasz skutecznego Adwokata?
+48 577 829 462
Zadzwoń do nas!

Zadzwoń Adwokat - Kontakt

Rozprawa w sądzie – jak się przygotować?

W toku przygotowań do rozprawy znaczenie mogą mieć nawet elementy z pozoru błahe. Pamiętaj, więc o tak podstawowych kwestiach, jak np. odbieranie korespondencji dotyczącej Twojej sprawy, pilnowanie obowiązujących Cię terminów, stawianie się na wszelkie wezwania. W trakcie rozprawy odpowiadaj rzeczowo na wszystkie kierowane do Ciebie pytania, trzymaj się swojej wersji zeznań i nie staraj się za wszelką cenę dążyć do zatajania prawdy. Warto przed rozprawą „poćwiczyć” składanie wyjaśnień (np. w domu kilka razy powtórz na głos wszystko, co dotyczy tego zdarzenia, kolejności wydarzeń, wszelkich szczegółów, które odnoszą się do dnia czynu i mogą mieć znaczenie). „Oswojenie” się z tymi wszystkimi elementami, może sprawić, iż Twoje wyjaśnienia będą brzmiały spójnie i wiarygodnie. Każdy chyba zgodzi się z tym, iż w przypadku jazdy po alkoholu rozprawa sądowa, to zawsze stresujące doświadczenie, które może sprawić, że trudno będzie się nam swobodnie wypowiadać. Często sprawdza się również metoda spisania wszystkiego na kartce, jak najszybciej po zdarzeniu, by żadne szczegóły nie umknęły nam z pamięci; stres bowiem różnie działa na poszczególne osoby. Na Twoją korzyść będzie przemawiał również fakt, iż nie masz problemów z nadużywaniem alkoholu (powinieneś to wykazać, np. zbierając pozytywne opinie z miejsca pracy, od rodziny, sąsiadów itd.). Ponadto, pod żadnym pozorem nie staraj się umniejszać w sposób kategoryczny swojej winy poprzez mówienie np.: „nic się przecież nie stało”, „wszyscy wsiadają za kółko po kilku piwkach”, „robiłem to wielokrotnie i jeszcze nikomu krzywda się nie stała”. Musisz przekonać Sąd, iż rozumiesz powagę sytuacji i bardzo żałujesz, że doszło do popełnienia przez Ciebie tego czynu. Oczywiście zalecane jest również zapewnienie, że więcej taka sytuacja nie będzie miała miejsca.

Dlaczego ważne jest skorzystanie z usług adwokata?

Niezależnie jednak od okoliczności – pierwszym krokiem powinno być zwrócenie się o pomoc do profesjonalisty. Adwokat to osoba, która wie, na co zwrócić uwagę podczas rozprawy sądowej (może „wywalczyć” nawet warunkowe umorzenie postępowania – dzięki czemu nadal będziesz mógł cieszyć się statusem osoby niekaranej; więcej o instytucji warunkowego umorzenia postępowania za jazdę po alkoholu przeczytasz tutaj Jazda po alkoholu warunkowe umorzenie postępowania ). Nasz zespół adwokatów to osoby wyróżniające się profesjonalizmem i wieloletnim doświadczeniem w zakresie pomocy kierowcom. Bardzo często kierowcy twierdzą, iż w przypadku rozprawy sądowej za 178a kk r(czyli przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości), nie ma żadnych skutecznych sposobów obrony. To nieprawda. Oczywiście wszystko zależy od okoliczności danego czynu, a zatem nikt bez ich poznania nie jest w stanie podać idealnych i uniwersalnych zasad takiej obrony. Już, chociażby ze względu na to, warto jest skontaktować się z adwokatem. Jeżeli więc za jazdę po alkoholu rozprawa będzie następstwem, które spędza Ci sen z powiek – skontaktuj się nami.

Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now Button