Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu i jak się bronić? 1

Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu i jak się bronić?

Z danych publikowanych przez Policję wynika, iż średnio codziennie zatrzymywanych jest około 200 nietrzeźwych kierujących. Nie można powiedzieć, iż starania podejmowane przez Policję (np. akcja trzeźwy poranek) nie przynoszą żadnych efektów – ostatecznie jednak, w skali całego roku statystyki okazują się zatrważające. Co grozi za jazdę po alkoholu i jak się bronić w takiej sytuacji? Czy za jazdę pod wpływem alkoholu trafię do więzienia? O tym poniżej.

Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu i jak się bronić?

W prawie kwestie związane z pojęciami w zakresie jazdy po alkoholu są ściśle sprecyzowane. Wyróżniamy bowiem:

– stan po użyciu alkoholu: jazda w tym stanie będzie wykroczeniem; grozi za to kara aresztu lub grzywna; sąd orzeknie również zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat oraz

– stan nietrzeźwości: przestępstwo; w takim przypadku prawo będzie jeszcze mniej „łaskawe” (o tym, jak należy definiować poniższe pojęcia więcej przeczytasz tutaj Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w Polsce ).  

Czy za jazdę pod wpływem alkoholu trafię do więzienia?

W myśl Kodeksu karnego, za takie przestępstwo sprawcę może spotkać kara grzywny, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności („więzienia” do lat 2). By można było mówić o popełnieniu przez daną osobę tego czynu, nie musi dojść do jakiegoś konkretnego zdarzenia drogowego – już sam fakt prowadzenia pojazdu po alkoholu będzie podlegał karze. Podstawową zasadą odnoszącą się do znalezienia odpowiedzi na pytanie: „co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu i jak się bronić” powinna być: – nie usiłuj podejmować próby np. niezatrzymywania się do kontroli, czy ucieczki z miejsca zdarzenia. Zachowanie takie może bowiem jedynie pogorszyć Twoją sytuację i sprawić, iż faktycznie wylądujesz w więzieniu.

Szukasz skutecznego Adwokata?
+48 577 829 462
Zadzwoń do nas!

Zadzwoń Adwokat - Kontakt

Kiedy pijanemu kierowcy grozi więzienie?

W głowach wielu kierowców, którzy złamali wyżej wspomniane przepisy, niemalże od razu pojawia się szereg dylematów: „czy za jazdę pod wpływem alkoholu trafię do więzienia”, „kiedy pijanemu kierowcy grozi więzienie”. Obawy takie są zrozumiałe, gdyż kara „więzienia” w naszym systemie prawnym jest najsurowszą sankcją. Jak było wspomniane powyżej, w skrajnych przypadkach sprawcę omawianego przestępstwa może spotkać kara pozbawienia wolności. Jednak poza omawianym przypadkiem, kiedy pijanemu kierowcy grozi więzienie? Jeszcze dłuższy pobyt w zakładzie karnym (od 3 miesięcy do 5 lat) może spotkać kierowcę, który np. dopuścił się czynu jazdy w stanie nietrzeźwości (lub pod wpływem środka odurzającego), a był już prawomocnie skazany za przestępstwo prowadzenia pojazdu po alkoholu. To samo będzie dotyczyło takich osób, które dopuściły się prowadzenia pojazdu na podwójnym gazie w okresie, kiedy obowiązywał je zakaz prowadzenia pojazdów. Karę w takich przypadkach należy uznać za poważną konsekwencję. Warto jest więc wiedzieć, co zrobić, gdy grozi nam więzienie.

Co zrobić, gdy grozi nam więzienie?

W takiej sytuacji powinniśmy przede wszystkim postarać się o to, by orzeczona wobec nas kara była jak najniższa. Odpowiadając więc na pytanie w brzmieniu: „co zrobić, gdy grozi nam więzienie”, wskazanie każdorazowo powinno odnosić się do zwrócenia się o pomoc do profesjonalisty, czyli adwokata. Przemyślany i rozsądny sposób obrony, może sprawić, iż konsekwencje w postaci kary pozbawienia wolności ominą daną osobę. Istnieje bowiem szereg wariantów, którymi może posłużyć się sąd, w sytuacji gdy zostaną spełnione ustawowe przesłanki (np. warunkowe umorzenie postępowania karnego, orzeczenie kary grzywny lub kary ograniczenia wolności zamiast kary pozbawienia wolności itd.).

Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now Button