Adwokat separacja

Adwokat separacja. Skuteczna pomoc prawna w prowadzeniu spraw o separację.

Separacja istnieje w polskim prawie cywilnym od stosunkowo niedawna (wprowadzona do Kodeksu w 1999 roku). Ten krótki okres funkcjonowania separacji w Polsce skutkuje tym, że społeczeństwo ma niewielką wiedzę na ten temat.

Separacja jest formą zawieszenia (zerwania) wspólnoty małżeńskiej. Małżonkowie, decydując się na separację, nie mają prawa wejścia w ponowny związek małżeński. Separacja może być potwierdzona prawnie i takie rozwiązanie jest korzystne z wielu względów. Jeśli małżonkowie za zasadzie ustnej umowy decydują się na rozejście się, wyprowadzkę itd to też to forma separacji, jednak taki stan faktyczny można potwierdzić przez odpowiednie orzeczenie sądowe. Separacja jest możliwa, jeśli nastąpił zupełny (ale nie koniecznie trwały) rozkład pożycia. Ma to miejsce, gdy zerwane zostały więzi emocjonalne, gospodarcze, fizyczne. Separacja może być czasem, w którym małżonkowie przemyślą swoje decyzje, spróbują oddzielnego życia. Separacja może też zapobiec zbyt pochopnej decyzji o rozwodzie.

Separacja krok po kroku

Dlaczego warto faktyczny stan potwierdzić sądowym orzeczeniem? Przede wszystkim bez sądowego orzeczenia małżonkowie solidarnie odpowiadają za zaciągnięte zobowiązania, co oznacza konieczność spłacania nie swoich długów (więcej o instytucji rozdzielności majątkowej przeczytasz tu, rozdzielność majątkowa).

W celu uzyskania sądowego orzeczenia separacji należy złożyć wniosek do sądu, wnieść stałą opłatę. Nie jest konieczna zgoda obojga małżonków na separację, jednak wspólne stanowisko znacznie ułatwi sprawę i skróci tok postępowania. Sąd w orzeczeniu potwierdzającym separację może także uregulować kwestie opieki nad dziećmi, gospodarowania wspólnym mieszkaniem. Separacja nie może być, jeśli mogłoby to pogorszyć sytuację wspólnych małoletnich dzieci lub stwierdzenie separacji byłoby sprzeczne z zasadami życia społecznego. Separacja jest też rozwiązaniem często wybieranym ze względu na przekonania religijne, pamiętajmy, że religia katolicka nie uznaje rozwodów, natomiast w prawie kanonicznym funkcjonuje pojęcie separacji.

Szukasz skutecznego Adwokata?
+48 577 829 462
Zadzwoń do nas!

Zadzwoń Dane kontaktowe

Adwokat separacja. Pomoc prawna separacja

Nasz zespół proponuje pomoc w prowadzeniu spraw o separację. Oferta obejmuje następujące czynności:

  • konsultacja prawna- wstępna rozmowa, podczas której radca prawny wyjaśni wszelkie wątpliwości związane z separacją, odpowie na nurtujące pytania, doradzi wybór odpowiedniego do sytuacji rozwiązania
  • przygotowanie pism procesowych uwzględniających sprawy opieki nad dziećmi, przebywania we wspólnym mieszkaniu
  • wniesienie wniosku do sądu
  • ewentualne mediowania między stronami

Współpracując z nami, uzyskasz na każdym etapie postępowania bieżące informacje na temat Twojej sprawy.  Posiadamy wielkoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw prostych, jak i tych uchodzących za trudne i skomplikowane. Pomoc radcy prawnego lub adwokata jest niezwykle ważna w postępowaniu sądowym.

Lista miast gdzie przyjmują nasi specjaliści.

# Warszawa – Adwokat separacja 

Call Now Button